15KPA85C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 512
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
144.48V Clamp 109.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA85C
DigiKey Part Number
15KPA85C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA85C
Description
TVS DIODE 85VWM 144.48VC P600
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA85C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
109.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
89.51V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
144.48V