1210L035/30WR
DigiKey Part Number
18-1210L035/30WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1210L035/30WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1210L035/30WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210L035/30WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 350MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
200 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
320 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.3 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
700 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A