1206L010/30WR
DigiKey Part Number
18-1206L010/30WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-1206L010/30WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-1206L010/30WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206L010/30WR
Description
PTC RESET FUSE 30V 100MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 100 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.5 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
30V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It)
250 mA
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Max
10 A