1.5SMC180A
DigiKey Part Number
1.5SMC180ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC180ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC180ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC180A
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
246V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC180A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V