1.5KE82CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Datasheet
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE82CA
DigiKey Part Number
1.5KE82CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE82CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE82CA
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
77.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V