1.5KE8.2CA
DigiKey Part Number
F5119TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5119CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2CA
Description
TVS DIODE 7VWM 12.1VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 125.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE8.2CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
125.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V