1.5KE75CA
DigiKey Part Number
1.5KE75CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE75CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE75CA
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 14.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE75CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V