1.5KE480A
DigiKey Part Number
1.5KE480ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE480ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE480A
Description
TVS DIODE 408VWM 658VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
658V Clamp 3.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE480A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
408V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
456V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
658V