1.5KE180A
DigiKey Part Number
1.5KE180ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE180ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE180A
Description
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
Detailed Description
246V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V