1.5KE170CA
DigiKey Part Number
1.5KE170CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE170CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE170CA
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201
Detailed Description
234V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE170CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
145V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
162V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
234V