0SLC020.T
DigiKey Part Number
F1810-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0SLC020.T
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 600VAC/170VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 600 VAC 170 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
170 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Medium Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
G
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 10kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
20A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.406" L (10.30mm x 35.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC