0KLK010.T
DigiKey Part Number
5666-0KLK010.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0KLK010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/500VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Bulk
Applications
Electrical, Industrial
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)