0998300.UX-NH
DigiKey Part Number
18-0998300.UX-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0998300.UX-NH
Description
FUSE AUTO 300A 70VDC AUTO LINK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 A 70 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Color
Gray
Fuse Type
Size / Dimension
1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0015 Ohms