097706.3MXEP
DigiKey Part Number
F1682-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
097706.3MXEP
Description
FUSE CERM 6.3A 500VAC 450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 500 V 450 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
097706.3MXEP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 200A DC
Part Status
Active
Melting I²t
188.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, PSE, SEMKO
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0091 Ohms