0805L175SLYR
DigiKey Part Number
F5779TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5779CT-ND - Cut Tape (CT)
F5779DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L175SLYR
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1.75 A Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
600 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
55 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0805 (2012 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.75 A
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A