0672.250MXEP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
0672.250MXEP
DigiKey Part Number
0672.250MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0672.250MXEP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0672.250MXEP Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.0225
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.612 Ohms