0506015.MXP
DigiKey Part Number
F1687-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0506015.MXP
Description
FUSE CERAMIC 15A 600VDC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
61.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.252" Dia x 1.250" L (6.40mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.008 Ohms