047302.5MRT1L
DigiKey Part Number
F2348TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2348CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047302.5MRT1L
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
047302.5MRT1L Models
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
13.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.052 Ohms