0473.500MRT1L
DigiKey Part Number
F2339TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2339CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0473.500MRT1L
Description
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
EDA/CAD Models
0473.500MRT1L Models
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.21
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.13 Ohms