047001.5DRSNP
DigiKey Part Number
F6625TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6625CT-ND - Cut Tape (CT)
F6625DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047001.5DRSNP
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/DC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.4597
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cULus, PSE
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.124" L x 0.059" W x 0.045" H (3.15mm x 1.50mm x 1.15mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.1263 Ohms