046802.5NRHF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 046802.5NRHF |
Description | FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.5 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric) |
Series | Package / Case |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A AC, 50A DC |
Part Status Active | Melting I²t 1.011 |
Mounting Type Surface Mount | Approval Agency CSA, UL |
Fuse Type | Operating Temperature -55°C ~ 90°C |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm) |
Voltage Rating - AC 63 V | DC Cold Resistance 0.0224 Ohms |