046703.5NR
DigiKey Part Number
F1400TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1400CT-ND - Cut Tape (CT)
F1400DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046703.5NR
Description
FUSE BRD MT 3.5A 32VAC/VDC 0603
Detailed Description
3.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
046703.5NR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.4306
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.0139 Ohms