0467.500NRHF
DigiKey Part Number
F5698TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5698CT-ND - Cut Tape (CT)
F5698DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0467.500NRHF
Description
FUSE BRD MT 500MA 32VAC 32VDC
Detailed Description
500 mA 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0467.500NRHF Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0087
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.187 Ohms