0466.125WR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 46.754
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 59.122
Datasheet
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
0466.125WR
DigiKey Part Number
0466.125WR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0466.125WR
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC
Detailed Description
EDA/CAD Models
0466.125WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
4.0E-4
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
4 Ohms