0451.500NRL
DigiKey Part Number
F5964TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5964CT-ND - Cut Tape (CT)
F5964DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0451.500NRL
Description
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0451.500NRL Models
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0795
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V