0451.375NRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 769
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.138
Datasheet
In Stock: 807
In Stock: 0
Direct
Bourns Inc.
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 369
375 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0451.375NRL
DigiKey Part Number
0451.375NRL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0451.375NRL
Description
FUSE BRD MT 375MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0451.375NRL Models
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0425
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.61 Ohms