0448.500MR
DigiKey Part Number
F1634TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1634CT-ND - Cut Tape (CT)
F1634DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0448.500MR
Description
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0448.500MR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.1
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.38 Ohms