044102.5WR
DigiKey Part Number
F3532TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3532CT-ND - Cut Tape (CT)
F3532DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
044102.5WR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
044102.5WR Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Melting I²t
0.552
Approval Agency
CSA, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.02 Ohms