044002.5WRA
DigiKey Part Number
F9992TR-ND - Tape & Reel (TR)
F9992CT-ND - Cut Tape (CT)
F9992DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
044002.5WRA
Description
FUSE BRD MT 2.5A 32VAC/VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - AC
32 V
Mfr
Voltage Rating - DC
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.8191
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W x 0.033" H (3.20mm x 1.63mm x 0.84mm)