043502.5KR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9.417
Datasheet
2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
043502.5KR
DigiKey Part Number
F1619TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
043502.5KR
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
043502.5KR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.156
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0185 Ohms