0435.250KRS
DigiKey Part Number
F3785TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3785CT-ND - Cut Tape (CT)
F3785DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0435.250KRS
Description
FUSE BOARD MNT 250MA 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0435.250KRS Models
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Melting I²t
0.0025
Approval Agency
CSA, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.4 Ohms