040801.5WR
DigiKey Part Number
18-040801.5WRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-040801.5WRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-040801.5WRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
040801.5WR
Description
FUSE 32V HIGH I2T 0603 TL 1.5A
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
0.18
Part Status
Active
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.116 Ohms