0325012.MX52LP
DigiKey Part Number
0325012.MX52LP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0325012.MX52LP
Description
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0325012.MX52LP Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
400A
Packaging
Bulk
Melting I²t
129.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UR
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0067 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V