03156.25VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 96
Datasheet
In Stock: 0
6.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
03156.25VXP
DigiKey Part Number
03156.25VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03156.25VXP
Description
FUSE GLASS 6.25A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
03156.25VXP Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Melting I²t
140.0
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0154 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V