031501.5MXP
DigiKey Part Number
031501.5MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
031501.5MXP
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
031501.5MXP Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
38.0
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.191 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V