0239.400HXEP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
0239.400HXEP
DigiKey Part Number
0239.400HXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0239.400HXEP
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.49
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.475 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V