0239.100MXEP
DigiKey Part Number
0239.100MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0239.100MXEP
Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.055
Approval Agency
CE, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
17.3425 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V