023501.6VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
235 Series _Cartridge
023501.6VXP
DigiKey Part Number
023501.6VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023501.6VXP
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
2.025
Approval Agency
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0758 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V