0235.600MXEP
DigiKey Part Number
0235.600MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.600MXEP
Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.112
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.3195 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V