0230.750DRT1P
DigiKey Part Number
F11949TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11949CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0230.750DRT1P
Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0230.750DRT1P Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
2.95
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.343 Ohms