0230.600VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 88
In Stock: 776
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
Eaton - Electronics Division
600 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
0230.600VXP
DigiKey Part Number
0230.600VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0230.600VXP
Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0230.600VXP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Melting I²t
1.75
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.4805 Ohms