0225005.VXUP
DigiKey Part Number
0225005.VXUP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225005.VXUP
Description
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
17.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0186 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V