0218.250TXP
DigiKey Part Number
F4299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0218.250TXP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.5405
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.0495 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V