0216.160VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 10
Datasheet
160 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
0216.160VXP
DigiKey Part Number
0216.160VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.160VXP
Description
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
5.349 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V