02153.15MXF3P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 15.929
Datasheet
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Radial Bend Cylinder
02153.15MXF3P
DigiKey Part Number
02153.15MXF3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02153.15MXF3P
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
43.255
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0283 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V