021506.3MXF162SPP
DigiKey Part Number
021506.3MXF162SPP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021506.3MXF162SPP
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Radial Bend Cylinder
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
128.75
Approval Agency
CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0108 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V