021506.3MXESPP
DigiKey Part Number
F3588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021506.3MXESPP
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
021506.3MXESPP Models
Melting I²t
128.75
Approval Agency
CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0108 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V