0213.400TXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 26
Datasheet
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 345
Eaton - Electronics Division
In Stock: 120
In Stock: 519
In Stock: 15
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0213.400TXP
DigiKey Part Number
0213.400TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0213.400TXP
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
1.36
Approval Agency
BSI, CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.535 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V