01543.15DR
DigiKey Part Number
F7116TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7116CT-ND - Cut Tape (CT)
F7116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01543.15DR
Description
FUSE BRD MT 3.15A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
3.15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
EDA/CAD Models
01543.15DR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
1.92
Approval Agency
PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0215 Ohms