0154.800DRL
DigiKey Part Number
18-0154.800DRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0154.800DRLCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0154.800DRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0154.800DRL
Description
FUSE BRD MT 800MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Requires Holder, Surface Mount 2-SMD, Square End Block with Holder
EDA/CAD Models
0154.800DRL Models
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.271
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.383" L x 0.198" W x 0.150" H (9.73mm x 5.03mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.212 Ohms